Żłobek Karolek pierwszym żłobkiem w gminie Gdów :)

Niepubliczny Żłobek Karolek jest nowo otwartą placówką działającą na terenie Gminy Gdów w Nieznanowicach. Od 1 września 2018 r. uczęszczają do niego dzieci od 5-ego miesiąca do 3-go roku życia. Organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Nieznanowice, które zrealizowało swoje plany przywrócenia opuszczonej starej szkoły do celów społecznych. Żłobek obecnie funkcjonuje w oparciu o finansowanie unijne, a w przyszłości będzie finansowany z opłat rodziców oraz jeśli się uda z innych źródeł zewnętrznych. Stowarzyszenie złożyło do Gminy Gdów wniosek o dotację celową na dzieci objęte opieką w żłobku. Wszystko po to, aby od nowego roku po zakończeniu projektu kontynuować atrakcyjną ofertę dla rodziców.

Nasz żłobek powstał z ogromnego marzenia, jakim było wyremontowanie szkoły i uruchomienie w niej działalności edukacyjnej.  Stowarzyszenie realizowało już różne projekty skierowane do dzieci i rodziców, ale prowadzenie żłobka jest tym najbardziej ambitnym i  odpowiedzialnym zadaniem. Jesteśmy przekonani o wielkiej roli edukacji małych dzieci, dlatego realizujemy program stymulujący rozwój psychoruchowy (myślenie, mowa, koordynacja ruchowa, zmysł plastyczny i muzyczny), uspołeczniamy i usamodzielniamy dzieci. Jesteśmy też otwarci na potrzeby rodziców, którzy mają trudności z powrotem do pracy i  stają przed dylematem, czy poprosić o pomoc swoich rodziców, czy zatrudnić nianię, czy szukać dobrej opieki instytucjonalnej. Żłobek przeznaczony jest dla dzieci od 5-ego miesiąca do 3-go roku życia. Daje rodzicom realną szansę na powrót na rynek pracy a pociechom możliwość rozwijania i usamodzielniania. Do Żłobka Karolek wciąż można się rekrutować do czego zachęcamy. Prowadząc żłobek staramy się zapewnić jak najlepsze warunki dla małych dzieci. Naszym staraniem jest włączenie się w budowanie lokalnej polityki, aby na terenie naszej gminy była jak najlepsza oferta edukacyjno-opiekuńcza dla najmłodszych obywateli. Jednak najważniejsza jest dla nas współpraca z rodzicami w każdym aspekcie dotyczącym dziecka, bo to oni znają swoje pociechy najlepiej.

Zajęcia edukacyjne i ramowy plan dnia

Niepubliczny żłobek Karolek jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 17.00 przez cały rok, oprócz dni ustawowo wolnych od pracy. W planie zajęć proponujemy m.in.: zabawy dowolne w kącikach zainteresowań oraz zajęcia edukacyjne. Jeśli pogoda pozwala dzieci wychodzą na   spacer na świeżym powietrzu. Nasz program jest urozmaicony, prowadzimy m.in. zajęcia: muzyczne, plastyczne, sensoryczne, rytmiczno- ruchowe, bajkoterapię, zabawy z chustą animacyjną oraz masażyki wg Marty Bogdanowicz i zabawy paluszkowe

Wprowadziliśmy elastyczne godziny otwarcia, dostosowując się do potrzeb rodziców. Uzgadniamy wszystko wcześniej z rodzicami tzn. to jak np. będzie wyglądał okres adaptacyjny,  ile czasu maluszek będzie w żłobku. Zgodnie z ustawą może to być nawet 10 godzin, ale rodzice odbierają dzieci wcześniej.

A jak wygląda dzień w żłobku? Dzieci przyjmowane są do godziny 7.00 schodzą się do ok. 8.30, potem witamy się w kręgu. Od 8.30 do 9.00 dzieci jedzą pierwsze śniadanie. Po posiłku maluchy czeka swobodna zabawa w kącikach zainteresowań i zajęcia edukacyjne. O godz. 11.00 mamy drugie śniadanie (zwykle są to owoce) a po nim  spacer. Godzina 12.00 do 13.00 to obiad: zupa i drugie danie, a po nim leżakowanie. Po odpoczynku jest zabawa i zajęcia edukacyjne, które trzeba elastycznie wpleść w rozkład dnia maluchów,  gdy drzemka lub spacer się wydłuży.

Dużo czytamy i pokazujemy dzieciom książeczki. Mamy biblioteczkę dla najmłodszych z wartościową literaturą. Książeczki są w ruchu codziennie i to bardzo często – pokazujemy sobie wzajemnie obrazki, nazywamy je, dzieci mówią i powtarzają po sobie nawzajem. Śpiewamy piosenki, tańczymy i bawimy się paluszkami. Dziecko w okresie żłobkowym, może szybciej i łatwiej przyswoić wiedzę, gdy zamieni się treści edukacyjne w świetną zabawę – a więc bawimy się i uczymy. Przede wszystkim jednak chcemy, żeby czuły się u nas szczęśliwe, jak u siebie w domu.

Wszystkie pomieszczenia żłobka są świeżo wyremontowane. Sale są wyposażone stosownie  do potrzeb rozwojowych dzieci w zabawki, różnorodne pomoce dydaktyczne oraz sprzęt.

Kadra pedagogiczna

W żłobku Karolek pracują opiekunki, które przez dzieci zostały nazwane Ciociami J. Wszystkie nasze opiekunki posiadają kwalifikacje do opieki nad dziećmi w żłobku, w większości są to mamy z wyższym wykształceniem pedagogicznym. Dla obecnie uczęszczającej liczby dzieci mamy 5 opiekunek, w tym jedną doświadczoną  w pracy z dziećmi pielęgniarkę. Są to osoby uśmiechnięte, cierpliwe i ciepłe. Kochają swoją pracę, zajmują się dziećmi z sercem i zaangażowaniem. Uczą ich wzajemnej akceptacji i przyjaźni. Mają  bardzo dobry kontakt z maluchami, dostrzegają ich potrzeby i dbają o właściwy rozwój. Ciocie w swojej pracy są kreatywne, wykorzystują metody i formy pracy, które dostosowane są do potrzeb, wieku i możliwości dziecka.

 

Żywienie

Do naszego żłobka posiłki dostarcza catering Fito-Mania z Książnic. Menu przygotowywane jest zgodnie z zasadami  zdrowej żywności, dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że dzieci zjadają pełnowartościowe jedzenie. Posiłki są smaczne, zdrowe i urozmaicone. Dieta jest dobierana do indywidualnych potrzeb dziecka. Panie Opiekunki nadzorują posiłki , jeśli jest potrzebna pomoc  to pomagają w jedzeniu. Uczą  też samodzielności – nasze maluchy w większości samodzielnie jedzą i piją i  wycierają rączki w ręcznik.

Żłobek Karolek jest miejscem pełnym ciepła, w którym staramy się otoczyć każde dziecko  troskliwą opieką.