Wieś Nieznanowice

Nieznanowice to malownicza wieś położona na południu Polski w gminie Gdów (powiat wielicki, województwo małopolskie) w odległości ok. 30 km od Krakowa. Umiejscowiona jest na Pogórzu Wielickim na terasach wypełniających dolinę rzeki Raby, skąd rozciąga się widok na pobliskie zbocza i pagórki, a przy sprzyjającej pogodzie także na Tatry i Beskidy.

Miejscowość zachwyca nie tylko pięknem okolicznej przyrody, ale także wieloma atrakcjami kulturalno-rekreacyjnymi. Znajduje się tutaj obecnie już odnowiony budynek szkoły, pamiętający jeszcze czasy I i II wojny światowej (został wybudowany w 1910r.). W roku szkolnym 1948/49 nauczał w nim religii Ksiądz Karol Wojtyła późniejszy Papież Jan Paweł II, który odbywał posługę kapłańską na pierwszej parafii w Niegowici. Staraniem wielu mieszkańców i przyjaciół wsi, w tym Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Nieznanowice, budynek starej szkoły został wyremontowany i zaadaptowany na Niepubliczny Żłobek Karolek. Z dniem 2 września 2018 r. nastąpiło jego uroczyste poświęcenie i otwarcie, aby nazajutrz maluchy z całej gminy mogły rozpocząć w nim zajęcia.

Nieopodal budynku żłobka stoi Dom Strażaka, który oprócz pełnienia aktywnej roli jednostki pożarniczej, przez wiele lat służył także mieszkańcom jako szkoła podstawowa i miejsce dla organizowania wesel czy innych imprez. Aktualnie szkoła już nie funkcjonuje, natomiast mieści się tutaj przedszkole i świetlica wiejska dla dzieci i młodzieży. Dzięki trosce nowego sołtysa – Jana Maciuszka, remiza strażacka została wyremontowana, a koło budynku otwarto nowoczesną siłownię zewnętrzną. Dom Strażaka służy także jako siedziba dla prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich, które z zamiłowaniem uczestniczy w propagowaniu kultury regionalnej.

Nieznanowice słyną w okolicy jako jedyny w swoim rodzaju raj dla wędkarzy. Miejscowi pasjonaci wędkowania wydzierżawili i udostępnili tutaj 7 akwenów wodnych. Gospodarze tych łowisk są skupieni w Stowarzyszeniu Wędkarskie Nieznanowice 2016. W niedalekiej okolicy funkcjonuje także restauracja Kuter Port serwująca świeże ryby prosto z prywatnego łowiska.

Wieś stanowi doskonałą bazą wypadową na rozmaite wycieczki np. rowerowe, które sprzyjają odkrywaniu okolicznych skarbów kultury i historii. Oprócz wspomnianej Niegowici, gdzie mieści się Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny i Regionalna Izba Pamięci, warto również zajrzeć do sąsiadującego Pierzchowa. Urodził się tutaj generał Jan Henryk Dąbrowski, co upamiętnia usypany pamiątkowy kopiec. Na terenie gminy mieści się także wiele innych miejsc atrakcyjnych dla turystów. Amatorom aktywnego  spędzania wolnego czasu proponuje się m.in. spływ kajakowy rzeką Rabą.

Serdecznie zapraszamy do Nieznanowic!

Kronika Nieznanowic

* – Czasami po pierwszym powiększeniu nie da się przesówać strony, wystarczy wyjść z powiększenia i spróbować jeszcze raz.